wtorek, 16 lipca 2024 r.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

2024-06-26

 

Czas nad wodą jest jedną z ulubionych form wakacyjnego wypoczynku. Jednak łatwo zapomnieć, że woda, nawet ta z pozoru bezpieczna i spokojna, jest groźnym żywiołem. Każdego roku podczas wakacji tonie około 170-180 osób. Na półmetku tegorocznych utonęło już 81. Dlatego należy wybierać takie miejsca, gdzie kąpieliska są strzeżone. Jednak wypoczynek pod okiem ratownika nie zwalnia od zachowania zdrowego rozsądku i od zapewnienia należytej opieki naszym dzieciom. Podczas zabawy potrafią oddalić się niepostrzeżenie i zagubić w tłumie plażowiczów – to ogromny stres nie tylko dla opiekunów, ale przede wszystkim dla samych dzieci.

Jedną z najczęstszych przyczyn utonięć jest pływanie po alkoholu, brawura i przecenianie swoich umiejętności, pozostawianie dzieci bez odpowiedniej opieki oraz skoki do wody „na główkę” zwłaszcza na niestrzeżonych kąpieliskach.

Woda to nie tylko kąpiel, ale także żeglowanie, pływanie na kajaku czy rowerze wodnym – i tu powinniśmy postępować zgodnie z zasadami bezpieczeństwa.

A co zrobić, gdy widzimy, że ktoś się topi? Czy ruszać natychmiast z pomocą?

Jak mówi Krzysztof Jaworski, prezes legionowskiego WPOR i ratownik z wieloletnim doświadczeniem „Jeśli nie jesteśmy wyszkolonym, z dobrą kondycją ratownikiem wodnym, nie podejmujmy bezpośredniej akcji ratunkowej. Nie płyńmy do osoby topiącej się. Topiący się będzie wciskał nas pod wodę, będzie po nas wychodził na powierzchnię i może nam zrobić krzywdę. Starajmy się zrobić wszystko, aby nie mieć bezpośredniego kontaktu z osobą tonącą.”

Zobacz materiał i pamiętaj o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Nie bądź osobą, która przyczyni się do zwiększenia statystyki utonięć! 

https://www.gov.pl/web/rcb/bezpieczni-nad-woda--5-odcinek-akademii-bezpieczenstwa-rcb

 

 

« powrót